Start
O Firmie
Usługi
Referencje
Cennik
Kontakt

Audyt energetyczny – dowiedz się, jak oszczędzać!

Audyt energetyczny – dowiedz się, jak oszczędzać!

Zima to okres, w którym jeszcze bardziej oczekujemy komfortowych warunków i ciepła w naszym mieszkaniu. Niestety, nie zawsze możemy na nie liczyć – wszystko przez wadliwą instalację grzewczą czy też nieszczelne drzwi balkonowe, okna. Co sprawia, że systemy te zawodzą? Jak sprawdzić czy faktycznie one odpowiadają za niską temperaturę w mieszkaniach, domach, biurach?

Zazwyczaj za niską temperaturę w domach odpowiada nieszczelna lub wadliwa instalacja grzewcza. Niestety, nie możemy przekonać się o wadach aż do momentu rozpoczęcia okresu grzewczego czy też samodzielnego grzania. Jeśli zauważymy problemy na tym polu konieczne jest zgłoszenie problemu do spółdzielni lub firmy, która instalację tworzyła. W przypadku spółdzielni mieszkaniowych naprawy możliwe są jednak dopiero po zakończeniu sezonu grzewczego, czyli wiosną!

 

Drugim powszechnym kłopotem są nieszczelne okna – problem tkwi w starych, sparciałych uszczelkach, które pod wpływem niskich temperatur niszczeją, kruszą się. To właśnie przez nie do pomieszczenia wpada chłodne powietrze.

Audyt energetyczny – sprawdź, dlaczego płacisz więcej!

Najlepszą metodą na sprawdzenie właściwości cieplnych budynku czy pomieszczenia jest wykonanie audytu energetycznego. Zadaniem tym zajmują się wyspecjalizowane firmy, które kompleksowo badają pomieszczenia, ale także podpowiadają, jakie rozwiązania i ulepszenia okażą się najbardziej ekonomiczne. Audyty energetyczne wykonywane są zarówno w domach prywatnych, jak i w przypadku dużych inwestycji finansowanych przez WFOŚiGW, FUNDUSZE EUROPEJSKIE lub BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego), w których przypadku ważne jest wyliczenie efektu ekologicznego.

Zasadniczo zadaniem audytu energetycznego jest stworzenie ekspertyzy, która ma wskazać metody zmniejszania kosztów ogrzewania danego budynku.

 

Co wchodzi w skład kompleksowego audytu? Podstawą jest oczywiście inwentaryzacja systemu grzewczego – sprawdzana jest szczelność, skuteczność grzania. Kolejnym krokiem jest określenie właściwości cieplnych obiektu. Konieczne jest również sporządzenie charakterystyki cieplnej obiektu. Ważne jest również określenie i uzasadnienie, na jakie sposoby możliwa jest termomodernizacja danego obiektu. Autorzy audytu oceniają również opłacalność każdej z proponowanych metod. Na zakończenie trzeba również uzasadnić, dlaczego wskazane metody uważane są za najlepsze.

Macie Państwo pytania?

W przypadku pytań Pozostajemy do dyspozycji. Usługę wykonujemy w: Małopolska jak i cały kraj.

Usługi:

Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON