Start
O Firmie
Usługi
Referencje
Cennik
Kontakt

Audyty energetyczne – po co i dla kogo?

Audyty energetyczne – po co i dla kogo?

Audyty energetyczne stanowią obiekt coraz większego zainteresowania Polaków, bez względu na to, czy ma on dotyczyć domu jednorodzinnego czy też budowli wznoszonej przez dewelopera. Możliwości audytu są olbrzymie, a pragnąc móc w przyszłości oszczędzać na ogrzewaniu jego wykonanie wydaje się być obowiązkowe. Co warto wiedzieć o audytach energetycznych? Kto je przeprowadza? Co wchodzi w ich skład?

Audytem energetycznym nazywamy ekspertyzę, przygotowywaną na specjalne zamówienie. Ekspertyza dotyczy przedsięwzięć i celów, które powinny być zrealizowane, aby zmniejszyć w przyszłości koszty ogrzewania. Audyty tworzone są w celu wykorzystywania konkretnych rozwiązań i określenia ich opłacalności. Sam audyt nie opiera się jednak na badaniach – zleceniodawcy mogą również liczyć na doradztwo w zakresie planowania inwestycji, ocieplania budynku, wykorzystania konkretnych materiałów, rozwiązań technologicznych.

Kiedy niezbędny jest audyt?

Audyt okazuje się być niezbędny przede wszystkim w przypadku gotowych budynków, które z jakiegoś powodu nie są w stanie zapewnić optymalnego komfortu cieplnego mieszkańcom czy użytkownikom. W takich sytuacjach audyt przeprowadzany jest w celu ustalenia najlepszej drogi modernizacji i określenia opłacalności wszelkich zmian. Audyty energetyczne są zlecane najczęściej kiedy rachunki za ogrzewanie znacząco przewyższają normę. Zadaniem audytu jest wtedy wykrycie gdzie leży problem (nieszczelne okna, niesprawna instalacja grzewcza) i wskazanie sposobów jego rozwiązania. Znacznie częściej audyty energetyczne wykonywane są na zlecenie jeszcze podczas budowy konkretnego budynku. Mogą być one zlecane zarówno przez prywatnych właścicieli domów jednorodzinnych, jak i deweloperów. Audyty wykonywane są także dla wyliczenia efektu ekologicznego w przypadku przedsięwzięć finansowanych przez WFOŚiGW, FUNDUSZE EUROPEJSKIE lub BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego).

Co zawarte jest w audycie?

Prawidłowo przygotowany i przeprowadzony audyt energetyczny powinien zawierać następujące elementy:

 

  • Opis i inwentaryzację systemu grzewczego w pomieszczeniu czy budynku
  • Dokładna ocena właściwości cieplnych dla pomieszczenia czy budynku
  • Charakterystyka energetyczna obiektu
  • Opis metod przeprowadzenia modernizacji cieplnej obiektu
  • Wycena i analiza opłacalności każdej ze wskazanych metod
  • Wskazanie metody, która jest optymalna dla konkretnego obiektu

Macie Państwo pytania?

W przypadku pytań Pozostajemy do dyspozycji. Usługę wykonujemy w: Olsztyn jak i cały kraj.

Usługi:

Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON