Charakterystyka energetyczna budynku jest jednym z najważniejszych parametrów – nie tylko dla deweloperów, ale również dla samych mieszkańców czy użytkowników. Oznacza ona zapotrzebowanie budynku na energię niezbędną do utrzymania w nim komfortu cieplnego oraz do zagrzania wody.
O certyfikacji energetycznej zrobiło się głośno, kiedy z dniem 1.01 2009 roku. TO właśnie wtedy Polska, zobowiązana unijną dyrektywą 2002/91/EC, wprowadziła obowiązek certyfikacji energetycznej dla każdego budynku. Jest to powszechny obowiązek posiadania certyfikatu charakterystyki energetycznej dla każdego budynku, bez względu na jego przeznaczenie. Co to oznacza?
Obowiązek wykonania charakterystyki energetycznej budynku ciąży na wszystkich deweloperach czy prywatnych właścicielach domów jednorodzinnych. Badania przeprowadzane są w przypadku budynków użytkowych, mieszkalnych, handlowych. Wg ustawy właściciel budynku jest zobowiązany do dostarczenia certyfikacji budynku nie później niż w ciągu 6 miesięcy od daty złożenia wniosku. Sam certyfikat musi być dołączony do dokumentów poświadczających zakończenie budowy czy wniosków o rozpoczęcie użytkowania budynku. Niedostarczenie wniosku do odpowiednich urzędów skutkować może nałożeniem olbrzymich kar finansowych! Warto także wspomnieć o możliwości wykonania nieprawidłowej certyfikacji energetycznej budynku – po zatwierdzeniu takich dokumentów i późniejsze wykrycie błędów może skutkować zbyt niską ceną podczas sprzedaży budynku.
W świadectwie energetycznym powinny znaleźć się takie informacje jak:
Dokument świadectwa energetycznego przygotowywany jest na kilku stronach, klient otrzymuje go w formie papierowej oraz w pliku PDF.
Z przepisów związanych z koniecznością stworzenia świadectwa energetycznego wyłączone są budynki podlegające ochronie prawnej, miejsca uznawane jako miejsca kultu lub przeznaczone do działalności religijnej. Z konieczności tworzenia dokumentacji wyłączone są również przeznaczone do użytkowania w czasie krótszym niż 2 lata. W tej grupie znalazły się także budynki niemieszkalne, wykorzystywane w gospodarce rolnej.
Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON