Powszechny obowiązek posiadania certyfikatu charakterystyki energetycznej dla każdego budynku wszedł w życie w Polsce 1 stycznia 2009 roku. Wynikało to z unijnej dyrektywy 2002/91/EC, którą Polska została objęta. Czym jest charakterystyka energetyczna? Kto może przeprowadzić certyfikację? Dlaczego badania te są takie ważne?
Charakterystyka energetyczna budynku to nic innego jak zapotrzebowanie budynku na energię niezbędną do utrzymania w nim komfortu cieplnego, ale także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Całość prezentowana jest jako wartość w stosunku do jednego metra kwadratowego, przez czas jednego roku. Obliczenie charakterystyki energetycznej budynku w prosty sposób może przełożyć się na możliwość obliczenia kosztów rocznego utrzymania budynku, w tym: kosztów ogrzewania, klimatyzacji.
Tak – wynika ona z ustawy Prawa Budowlanego. Dodatkowo powinniśmy być świadomi, że niedopełnienie obowiązku certyfikacji energetycznej skutkować będzie nałożeniem na nas kary finansowej. Warto wspomnieć także o certyfikacji wykonanej nieprawidłowo – taki dokument może przynieść szkody zarówno dotychczasowemu właścicielowi, jak i potencjalnym nabywcom w przyszłości.
Istnieje grupa budynków, w stosunku do których przepis obowiązkowej certyfikacji jest zniesiony. Są to:
W skład dokumentu charakterystyki energetycznej wchodzą takie informacje jak dokładna lokalizacja obiektu – adres i nierzadko fotografie. Wyliczona jest także niezbędna ilość energii na potrzeby ogrzewania, klimatyzacji, zagotowania wody, wentylacji. W dokumencie możliwe jest także zamieszczenie wskazówek służących zmniejszeniu zapotrzebowania na energię.
Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON