Przecieki dachu, przedostawanie się chłodnego powietrza do wnętrza domu – to tylko niektóre problemy trudne do zdiagnozowania w przypadku budynków mieszkalnych. Dawniej szukanie przecieków czy nieszczelności w ścianach było prawdziwym koszmarem. Dzisiaj zajmuje to zaledwie kilka minut – wszystko za sprawą kamer termowizyjnych, które zrewolucjonizowały diagnostykę tego typu problemów. Co warto wiedzieć o kamerach termowizyjnych? Gdzie można je wykorzystać?
Kamera termowizyjna to niezwykle czułe urządzenie, pozwalające na wykrywanie nawet najmniejszych różnic temperatur w przypadku powierzchni płaskich. Do niedawna panowało przekonanie, że kamery umożliwiają wykrywanie nieprawidłowości jedynie w przypadku budownictwa – zastosowanie kamer jest jednak znacznie szersze. W przypadku diagnozowania nieszczelności w budynkach mieszkalnych kamery termowizyjne mogą precyzyjnie wskazać miejsca przeciekania dachu czy też ubytków w murach. Wykorzystywane są również do diagnostyki wad konstrukcyjnych, wykrywania zawilgocenia ścian, oceny osadzania drzwi oraz okien, oceny wykonania izolacji poddasza. Kamery termowizyjne okazują się niezwykle przydatne podczas wykonywania audytów energetycznych czy też usługi doradztwa energetycznego. Istotne jest to, że zdjęcia z kamer termowizyjnych mogą posłużyć jako dowody w sprawie o odszkodowanie, np. kiedy prace dekarskie nie zostały wykonane w prawidłowy sposób.
Zastosowanie kamer termowizyjnych jest bardzo szerokie. Poza diagnostyką w budownictwie są one wykorzystywane również w przemyśle – dzięki nim możliwa jest detekcja nieprawidłowej pracy silników elektrycznych, wskazywanie przegrzania łożysk tocznych. Kamery niezbędne są również w energetyce, gdzie pomagają przy określaniu miejsc przegrzania przewodów elektrycznych, badaniu stacji rozdzielczych, transformatorów, bezpieczników czy torów prądowych. Kamery termowizyjne niezbędne są także w ciepłownictwie – dzięki nim możliwe jest wykrywanie podziemnych sieci ciepłowniczych bez konieczności rozkopywania, kontrolowanie komór i węzłów ciepłowniczych. Zadaniem kamer termowizyjnych może być także ocena nagrzania powietrza w serwerowniach – stają się więc one przydatne również w informatyce. Szeroki zakres prac i doskonała czujność sprawia, że warto wykorzystywać kamery termowizyjne w codziennej diagnostyce urządzeń.
Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON